

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 pF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current | 3 A |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 2534
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12672
Ext.Price$0.12672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12672 | $0.12672 |
| 10 | $0.11188 | $1.11880 |
| 50 | $0.09878 | $4.93900 |
| 100 | $0.08612 | $8.61200 |
| 500 | $0.07508 | $37.54000 |
| 1000 | $0.07110 | $71.10000 |
| 3000 | $0.06733 | $201.99000 |
| 5000 | $0.06301 | $315.05000 |
